Uusi numero on kolmastoista Current Developments in Arctic Law (CDAL) -julkaisu.

Julkaisu kokoaa yhteen lyhyitä akateemisia artikkeleita, kommentaareja, konferenssi- ja työpajaraportteja sekä toimittajan johdannon. Kokoelma painottaa monipuolisia näkökulmia nopeasti muuttuvaan arktiseen alueeseen ja sen globaaleihin yhteyksiin ja vaikutuksiin.

Vuoden 2025 julkaisun aihepiirit käsittelevät alkuperäiskansojen tietoa, feminististä näkökulmaepistemologiaa ja kryosfäärin tiedediplomatiaa. Lisäksi infrastruktuuriin, kaivostoimintaan ja ilmastonmuutoksen sopeutumiseen liittyvät tapaustutkimukset paljastavat arktisten yhteisöjen koettuja todellisuuksia.

Julkaisu raportoi myös useista tärkeistä tieteellisistä tapahtumista sisältöjen aihepiireihin liittyen. Näitä ovat toinen Inter-Polar-konferenssi, joka toi yhteen arktisen ja Himalajan alueen tutkijoita, Mid Sweden -yliopiston järjestämä vuosittainen alkuperäiskansojen kysymyksiä käsittelevä symposiumi sekä ensimmäinen Latin Polar -työpaja, joka edisti osallistavaa alueiden välistä yhteistyötä.

Current Developments on Arctic Law on Lapin yliopiston Arktisen keskuksen Pohjoisen
ympäristö- ja vähemmistöoikeuden instituutin (PYVI) vuosijulkaisu. Se kuuluu
UArcticin oikeustieteelliseen temaattiseen verkostoon.

Julkaisun voi ladata täältä: Current Developments in Arctic Law. Vol. 13, 2025

Lisätietoja:

Kamrul Hossain, tutkimusprofessori
Pohjoisen ympäristö- ja vähemmistöoikeuden instituutti
Arktinen keskus, Lapin yliopisto
kamrul.hossain@ulapland.fi, 040 484 4281